opona rowerowa duro

Motocykliści czy kierowcy różnego typu samochodów perfekcyjnie wiedzą, że żeby móc cieszyć się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go adekwatnie przygotować. Sporo osób jednakże nie wykorzystuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to znaczny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opona zwijana szosa duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motor, wobec tego lista prac, jakie powinniśmy zrealizować w trakcie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, zbyt luźny bądź też nadmiernie naciągnięty – należy go słusznie naciągnąć. Ponadto należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz standardowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć czy też przesadnego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie pragniemy jakkolwiek, aby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma obfity wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz kluczowych śrub konstrukcji roweru, a gdy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Na domiar tego należałoby uczynić elementy oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, które wypada zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie warto także rower dokumentnie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie odpowiedniej chroniony w trakcie całego sezonu.